Enerji yükleniyor...
  • Elseroof - Premium Çözüm Ortağınız

Öztüketim Güneş Enerji Sistemi


Öztüketim Güneş Enerji Sistemleri

Öztüketim Güneş Enerji Sistemi Nedir?

Öztüketim Güneş Enerji santralleri hammaddesi (Güneş) bedava olan enerji santrallerini kurmak için birçok yöntemden biridir. Güneş enerjisini sadece şebekeye bağlı (On Grid), şebekeden bağımsız (Off Grid) kullanmak zorunda değilsiniz. Şebekeden elektrik aldığınız halde yardımcı kaynak olarak güneş enerjisini kurabilir ve ister akülere depolayıp isterseniz akülere depolamadan, şebekeye satış yapmadan gündüz elektriğinizi güneşten karşılayabilirsiniz. Bu şekilde kurulan santrallere Öztüketim Güneş Enerji Santrali diyoruz.

öztüketim sistem referans

Öztüketim Güneş Enerji Sistem Nasıl Çalışır?

Öztüketim sistem ve On Grid sistemler birebir aynı şekilde kurulur. Tek fark sayacınız ve panonuzdaki ana şalteriniz arasına montajlanan akıllı bir ölçüm cihazıdır (Smart Meter). Smart Meter kablolarınızdan geçen elektriği ölçer aynı zamanda inverter ile haberleşip On Grid inverterinizin tüketiminiz kadar elektrik üretmesini sağlar. Bu şekilde gündüzleri elektriğinizi güneşten karşılayıp elektrik faturalarınızı düşürürsünüz.

Elektrik faturanızı düşürmeniz için bulaşık, çamaşır makinesi, ütü gibi ev aletlerinizin gündüz kullanmanız iyi olacaktır. Sisteminize aküleri de eklerseniz gündüz ürettiğiniz fazla enerji akü veya Lityum pillerinize depolanır. Bu sayede gece veya güneşin az olduğu kapalı havalarda bataryalardan elektriğinizi kullanabilirsiniz.

Öztüketim Güneş Enerji Sistem Nasıl Çalışır

Öztüketim Güneş Enerji Sisteminin Kurulum Türleri

On Grid İnverter Kullanarak;

Sistem On Grid gibi kurulur smart meter cihazı yardımıyla sistemin şebekeye elektrik vermesi önlenir. Bu kurulum türünde smart meter inverterinizin elektrik çektiğiniz en düşük faza göre çalışmasını sağlayacağı için evdeki yüklerin fazlara eşit dağıtılması önemlidir.

Off Grid İnverter Kullanarak;

Off Grid İnverterler genelde tek faz olarak çalışır eğer eviniz tek faz elektrik tüketiyorsa 1 inverterle, eviniz 3 faz elektrik çekiyorsa 3 adet inverter kullanmanız gerekecektir. Off Grid inverter sisteme paralel girdiği için şebekeye elektrik vermez bu yüzden smart meter kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Her invertere çalıştığı voltaja göre akü bağlayacağınız için sisteminiz depolamalı öztüketim güneş enerji sistemine sahip olacaksınız. 3 faz evlerde 3 adet monofaze Off Grid inverter kullanacağınız için inverterlerin kurulacağı alanın geniş olması gereklidir.

Hibrit İnverter Kullanarak;

Hibrit inverter ile Öztüketim sistem kurarken yine smart meter cihazı kullanıyoruz. Hibrit inverterler genelde Lityum bataryalarla çalıştıkları için bataryadaki BMS, İnverter ve Smart Meter cihazını haberleştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde kurulan bir sistem öztüketim güneş elektrik santralinizi en verimli şekilde kullanmanızı sağlıyor. Lityum depolama sayesinde sistem dengeli çalışır ve evdeki yüklerin fazlara eşit dağıtılmadığından endişe etmeden sisteminizi kullanabilirsiniz.

Öztüketim Güneş Enerji Sisteminin Avantajları

  • Şebeke elektriğine daha az bağımlı olursunuz.
  • Uzun vadede elektrik fiyat artışlarından etkilenmemenizi sağlar.
  • Depolama (akü, lityum ion pil) ile elektrik kesintilerinden etkilenmezsiniz.
  • Üretilen enerjinin yerinde tüketileceği için enerji iletim kayıpları minimum miktarda olacaktır.